Magnézium pre tehotné

Magnézium (horčík) pre tehotné. Magnézium a kyselina orotová. Magnézium v tehotenstve s kyselinou orotovou

Magnézium a kyselina orotová

Okamih, keď sa dozvieme, že čakáme vytúžené dieťatko patrí k tým najkrajším chvíľam v živote. Eufória, radosť, očakávanie nového. No krátko po prežití prvých „návalov“ nefalšovanej radosti prichádzajú aj prvé obavy. Zvládnem to? Čo mám robiť, aby to všetko dopadlo dobre a dieťaťu naozaj nič nechýbalo? Čo treba kúpiť, čo urobiť, čo nezanedbať a ako sa na narodenie dieťaťa pripraviť? Väčšina ľudí začína riešiť ako prvé praktické, materiálne veci od kočiara až po kompletné zariadenie detskej izby. To oveľa dôležitejšie prichádza často na rad až neskôr. Každá budúca mamička by sa však mala starať predovšetkým o seba, o svoje telo. Práve jej telo je totiž zároveň aj dočasnou detskou izbičkou budúceho novorodenca. Preto je správne položiť si čo najskôr otázku: ako sa mám teraz starať o seba, aby malo moje dieťa všetko čo počas tehotenstva potrebuje? 

V každom ľudskom tele zohrávajú kľúčovú úlohu minerály. Jedným z najdôležitejších je magnézium (horčík). A práve hladina magnézia počas tehotenstva klesá. Jeho pravidelný príjem by mal preto byť pre všetky budúce mamičky samozrejmý. Magnézium sa nachádza v potravinách ako ryby, zelenina, strukoviny a podobne. No vďaka nesprávnej úprave potravín a industrializácii pri ich pestovaní je ho tam stále menej. Doplnkový príjem magnézia sa preto javí ako dobrá voľba. Ak sa teda rozhodnete pre magnézium, nezabudnite, že magnézium potrebuje aj dobrý nosič. Ide o prvok, ktorý pomôže nášmu organizmu lepšie vstrebať a teda aj využiť magnézium. Výborným nosičom je pri magnéziu kyselina orotová. Jej výhod je veľa, no spomeňme aspoň to, že ide o telu prirodzenú látku, ktorá sa nachádza v potravinách, alebo napríklad aj v mlieku a klostre.

Nedostatok magnéziaNedostatok magnézia v tehtotenstve. Magnézium s kyselinou orotovou. Kyselina orotová v potravinách.

Počas tehotenstva klesá hodnota magnézia u ženy zhruba o 10%. Najnižšie hodnoty magnézia sú medzi 24. až 30. týždňom gravidity. S vývinom a rastom dieťatka (plodu) stúpajú aj nároky matky na príjem magnézia. To sa totiž využíva napríklad na tvorbu kostí a vývoj centrálnej nervovej sústavy, alebo stavbu orgánov. Negatívnym dôsledkom nedostatku magnézia v tele matky môžu byť rôzne problémy. Napríklad vyššie riziko potratu, predčasný pôrod, alebo zvýšené riziko astmy a ekzémov u novorodencov. Nedostatok magnézia môže spôsobovať aj počas tehotenstva častý výskyt kŕčov v nohách. Ak teda čakáte dieťatko a chcete mu už počas tehotenstva čo najviac pomôcť, popri iných veciach nezabúdajte ani na magnézium.

Zdielaj tento článok: