Mýty o strese
Možno sa občas zamýšľate nad tým, prečo sa stres stal vašim každodenným spoločníkom. Vzápätí si ale poviete, že je to úplne normálne, veď v dnešnej dobe je pod stresom každý a treba si na to zvyknúť. A keď vám stres začne prerastať cez hlavu, jednoducho siahnete po jednej zo zaručených metód ako bojovať so stresom. Je tomu ale naozaj tak alebo ste sa len ocitli v množstve mýtov a poloprávd?
Obsah
- Stres je všade a nič s tým nespravíme
- Stres je prirodzenou súčasťou života a nie je na ňom nič zlé
- Stres je vždy zlý
- Nemám žiadne príznaky, nie som pod stresom
- Všetci prežívame stres rovnako
- Existujú zaručené metódy, ktoré pomáhajú zmierniť stres
- Cigaretka alebo pohárik a je po strese
Mýtus 1: Stres je všade a nič s tým nespravíme
Nie je tomu celkom tak. Pokiaľ sa naučíte riešiť veci s chladnou hlavou, stres nebude mať proti vám najmenšiu šancu. Dôležité je, aby ste si vedeli stanoviť priority a riešili problémy postupne, od tých najjednoduchších až po zložitejšie. Keď človeka ovládne stres, všetky problémy sa zrazu zdajú rovnaké a dostáva sa do začarovaného kruhu.
Mýtus 2: Stres je prirodzenou súčasťou života a nie je na ňom nič zlé
Z časti je to pravda, keďže stresom trpeli ľudia od nepamäti. Rokmi sa však miera a intenzita stresu mení, rovnako aj spôsob, ako sa s ním dokážeme vyrovnať. Človek v praveku sa obával o svoj život ako taký a išlo zväčša o krátkodobý stres, s ktorým sa jeho telo vyrovnalo pomocou fyzickej aktivity pri love alebo úteku. Dnešný človek je vystavovaný stresu takmer nepretržite, či už ho trápia existenčné problémy, či množstvo pracovných povinností, ktoré nie je schopný zvládnuť včas. Stresová situácia nekončí ani po niekoľkých dňoch, dokonca týždňoch. V porovnaní s minulosťou sa naša fyzická aktivita blíži k nule a telo nemá šancu sa so stresom vyrovnať. Zdravotné problémy sa začínajú vynárať jeden za druhým.
Mýtus 3: Stres je vždy zlý
Omyl! Primerané množstvo stresu je neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Počas stresovej situácie sa naše telo naštartuje, zhromaždí všetku svoju energiu a dokáže nás viesť k lepšiemu výkonu a dosiahnutiu cieľa. Vďaka nemu si potom môžeme vychutnať pocit z dobre vykonanej práce. Pozitívny stres stojí napríklad aj za „rozklepanými kolenami, či motýlikmi v bruchu“, keď čakáme na milovanú osobu. Stres začína byť škodlivý, keď je ho príliš.
Mýtus 4: Nemám žiadne príznaky, nie som pod stresom
To, že ste si nezačali ohrýzať nechty alebo namiesto 10 cigariet nevyfajčíte za deň 20 ešte neznamená, že nie ste pod stresom. U každého sa stres prejavuje inak a mnohé príznaky vyplávajú na povrch až po určitom čase. Môžu vám prísť natoľko banálne, že si ich ani nevšimnete alebo ich jednoducho pripíšete niečomu inému. A práve tie najmenšie príznaky sú signálom, že strácate kontrolu nad svojim životom a môžete to zmeniť.
Mýtus 5:Všetci prežívame stres rovnako
Kým vás vyvedie z miery zdĺhavá cesta do práce alebo pracovné povinnosti, iný nad nimi len mávne rukou a spokojne si v autobuse dočíta poslednú kapitolu svojej novej knihy. Rôzne situácie v nás vyvolávajú rôzne pocity. Niekto môže reagovať výbušne, iný precitlivene. Dôležité však je, aby ste poznali svoje reakcie a dokázali s nimi pracovať.
Mýtus 6: Existujú zaručené metódy, ktoré pomáhajú zmierniť stres
Neexistuje presný návod, ako sa zbaviť stresu. Niekomu pomáha, keď si po práci zabehá, iný sa uvoľní pri jóge. Každý sme iný, a preto aj stresu sa zbavujeme rôzne. Z overených metód preto vyberajte to, čo na vás funguje najlepšie.
Mýtus 7: Cigaretka alebo pohárik a je po strese
Stres pramení z určitej situácie, ktorá nás ťaží a nevieme si s ňou poradiť. Alkohol ani cigareta problém nevyriešia. Možno na chvíľu pocítime úľavu, no pestujeme v sebe ďalší návyk, kedy pri potrebe dostať stres pod kontrolu vybehneme na cigaretku alebo pohárik. Alkohol navyše zaťažuje pečeň a telo toxickými látkami, čo vyvoláva nespavosť a nervozitu. Ďaleko viac by nám prospelo vybehnúť na vzduch, trikrát sa zhlboka nadýchnuť a s chladnou hlavou sa vrátiť späť k problému.