Športujete pravidelne? Nezabudnite na magnézium.
Prečo magnézium
Magnézium je minerálna látka, ktorá hrá veľmi dôležitú úlohu pri správnom fungovaní nášho tela. Má vplyv na bunky, je súčasťou mnohých enzýmov, pomáha srdcu a svalom. Veľká časť magnézia alebo horčíka je uložená práve v svaloch a kostiach. Pre silné a odolné telo je teda dostatočná hladina magnézia v tele naozaj veľmi dôležitá. Správna a vyvážená strava by mala byť predovšetkým pre aktívnych športovcov samozrejmosťou a magnézium, ktoré sa nachádza napríklad v listovej zelenine, orechoch, strukovinách, či rybách do tela stravou prirodzene dostanú. No zvýšené fyzické nároky si často vyžadujú aj zvýšené dávky, pre telo dôležitých prvkov. Preto by si športovci a zvlášť tí, ktorí to myslia s pohybovými aktivitami naozaj vážne – či už je pre nich šport profesionálna záležitosť, ktorá ich živí alebo sa len intenzívne venujú svojmu pohybovému koníčku – mali kontrolovať stav magnézia, respektíve ho cielene rozumným spôsobom dopĺňať. Keďže magnézium je veľmi užitočné pri stálej, ale aj nárazovej a neočakávanej záťaži organizmu, aktívne žijúci ľudia by ho mali mať „po ruke“ prakticky každý deň.
Dopĺňať magnézium je jedna vec a zabezpečiť, aby ho náš organizmus absorboval čo najefektívnejšie je vec druhá. Dobre vieme, koľko liekov a doplnkov výživy síce prijmeme, ale náš organizmus ich nestihne efektívne spracovať a nakoniec (niekedy aj väčšiu časť) vylúči bez toho, aby sa nimi naozaj obohatil. Jedným z vhodných pomocníkov, ktorý môže pomôcť magnéziu dostať sa do nášho tela je kyselina orotová. Nespornou výhodou kyseliny orotovej je, že sa nachádza v niektorých potravinách, ktoré bežne konzumujeme. Preto pre naše telo nepredstavuje záťaž, práve naopak – pomáha magnéziu k účinnému vstrebávaniu.
Magnézium a športovanie
U dospelých ľudí by sa denný príjem magnézia mal hýbať okolo 230 mg (u žien) a 320 mg (u mužov). Magnézium, resp. jeho dostatočná hladina v tele je pre ľudí, ktorí aktívne športujú naozaj nenahraditeľné. Z odborného hľadiska môžeme spomenúť aspoň niekoľko dôležitých úloh pre naše telo: magnézium hrá štruktúrnu úlohu v kostiach, bunkových membránach a chromozómoch. Horčík je dôležitý aj pri aktívnom transporte iónov, ako sú kálium a kalcium cez bunečné membrány. Magnézium pôsobí na vedenie nervových impulzov, svalovú kontrakciu a normálny rytmus srdca. Deficit magnézia sa zas prejavuje napríklad ako depresia, apatia, tremor, alebo svalová slabosť. *
* MuDr. V Fedelešová, CSc. Magnézium – v zdraví a chorobe