Športujete pravidelne? Nezabudnite na magnézium.

Magnézium pre športovcov. Regenerácia svalov. Silné magnézium a športovanie. Nedostatok magnézia

Prečo magnézium

Magnézium je minerálna látka, ktorá hrá veľmi dôležitú úlohu pri správnom fungovaní nášho tela. Má vplyv na bunky, je súčasťou mnohých enzýmov, pomáha srdcu a svalom. Veľká časť magnézia alebo horčíka je uložená práve v svaloch a kostiach. Pre silné a odolné telo je teda dostatočná hladina magnézia v tele naozaj veľmi dôležitá. Správna a vyvážená strava by mala byť predovšetkým pre aktívnych športovcov samozrejmosťou a magnézium, ktoré sa nachádza napríklad v listovej zelenine, orechoch, strukovinách, či rybách do tela stravou prirodzene dostanú. No zvýšené fyzické nároky si často vyžadujú aj zvýšené dávky, pre telo dôležitých prvkov. Preto by si športovci a zvlášť tí, ktorí to myslia s pohybovými aktivitami naozaj vážne – či už je pre nich šport profesionálna záležitosť, ktorá ich živí alebo sa len intenzívne venujú svojmu pohybovému koníčku – mali kontrolovať stav magnézia, respektíve ho cielene rozumným spôsobom dopĺňať. Keďže magnézium je veľmi užitočné pri stálej, ale aj nárazovej a neočakávanej záťaži organizmu, aktívne žijúci ľudia by ho mali mať „po ruke“ prakticky každý deň. 


Dopĺňať magnézium je jedna vec a zabezpečiť, aby ho náš organizmus absorboval čo najefektívnejšie je vec druhá. Dobre vieme, koľko liekov a doplnkov výživy síce prijmeme, ale náš organizmus ich nestihne efektívne spracovať a nakoniec (niekedy aj väčšiu časť) vylúči bez toho, aby sa nimi naozaj obohatil. Jedným z vhodných pomocníkov, ktorý môže pomôcť magnéziu dostať sa do nášho tela je kyselina orotová. Nespornou výhodou kyseliny orotovej je, že sa nachádza v niektorých potravinách, ktoré bežne konzumujeme. Preto pre naše telo nepredstavuje záťaž, práve naopak – pomáha magnéziu k účinnému vstrebávaniu. 

Magnézium a športovanie Magnézium pre športovcov a regeneráciu svalov

U dospelých ľudí by sa denný príjem magnézia mal hýbať okolo 230 mg (u žien) a 320 mg (u mužov). Magnézium, resp. jeho dostatočná hladina v tele je pre ľudí, ktorí aktívne športujú naozaj nenahraditeľné. Z odborného hľadiska môžeme spomenúť aspoň niekoľko dôležitých úloh pre naše telo: magnézium hrá štruktúrnu úlohu v kostiach, bunkových membránach a chromozómoch. Horčík je dôležitý aj pri aktívnom transporte iónov, ako sú kálium a kalcium cez bunečné membrány. Magnézium pôsobí na vedenie nervových impulzov, svalovú kontrakciu a normálny rytmus srdca. Deficit magnézia sa zas prejavuje napríklad ako depresia, apatia, tremor, alebo svalová slabosť. * 
  
* MuDr. V Fedelešová, CSc. Magnézium – v zdraví a chorobe 
 

Zdielaj tento článok: