Užite si zaslúženú dovolenku bez stresu

Ako zaziť peknú dovolenku? Odchod na dovolenku bez stresu. Dovolenka bez stresu.

Čas na oddych potrebujeme všetci rovnako. Či už je vaša práca náročnejšia na psychiku, manuálnu zručnosť alebo ste práve na materskej dovolenke a venujete sa svojim deťom. Na dovolenku odchádzame s prianím zbaviť sa nahromadeného stresu, ktorý je bežnou súčasťou našich uponáhľaných dní. Avšak v snahe zažiť dokonalú dovolenku, si práve stres nechtiac pribalíme so sebou. Ako tomu predísť a užiť si zaslúžený oddych?

Termín odchodu vytúženej dovolenky sa blíži, no napriek nefalšovanej radosti nedokážete nemyslieť na to, čo všetko ešte musíte pred odchodom stihnúť. Ale poznáte to, čo človek mieni... V práci ledva stíhate posunúť svoje úlohy na kolegov a už bežíte na veľký nákup pred odchodom. Pri balení zisťujete, že na prevoz všetkých potrebných vecí by ste potrebovali nákladné auto a len s malou dušičkou dúfate, že na cestách nebudú zápchy. Zachovajte chladnú hlavu.

Užite si dovolenku bez stresu

Pri výbere myslite na kvalitu dovolenky, ktorá sa nemeria počtom hviezdičiek hotela, ale dĺžkou pobytu. Dva až tri týždne v roku by sme sa mali venovať úplne niečomu inému než každodennej rutine v práci či doma. Len vďaka zmene zaužívaného režimu sa totiž môžeme zbaviť podvedomého tlaku a stresu. Lekári zistili, že počas stresu sa v tele zvyšuje spotreba magnézia, a preto by sme nemali zabúdať na jeho dopĺňanie. Magnézium vystresované telo uvoľní, upokojí a zabezpečí jeho správne fungovanie. Ak k tomu necháte povinnosti doma, budete si môcť užiť dovolenkovú pohodu a poriadne zrelaxovať – veď si to zaslúžite.

Tip na článok - Druhy stresu a ich dopad na zdravie

Ako sa zbaviť (pred)dovolenkového stresu

  1. Na dovolenke by si mali oddýchnuť všetci. Pri plánovaní dovolenky myslite aj na preferencie a vhodné dovolenkové aktivity pre každého člena rodiny. Nič nedokáže pokaziť dovolenku viac ako dusná rodinná atmosféra.
  2. Baľte s predstihom a rozumne. Aj keď sa balíte až deň či dva pred odchodom, zoznam čo treba zbaliť, kúpiť či vybaviť si napíšte aspoň dva týždne vopred. Povinnosti si tak rozložíte a doma nič neplánovane nezostane. A nezabudnite, že idete na dovolenku, nesťahujete sa! Ak vám niečo bude chýbať, nestresujte, môžete to dokúpiť aj na mieste.
  3. Buďte spontánni a nestresujte sa pre veci, ktoré vás trápia v bežnom živote. Slovo dovolenka je odvodené od slova dovoliť si. Dovoľte si preto nič neriešiť, len oddychovať a užívať si, ako sa vám páči.
  4. Zachovajte pokoj, nech sa deje čokoľvek. Nenechajte si však pokaziť zaslúžený oddych stresom z nepredvídateľných okolností. Namiesto ventilovania zlosti na rodine, spojte svoje sily a vymyslite plán B. Možno sa z nepríjemnosti nakoniec vykľuje zábavná dovolenková historka, na ktorú budete ešte dlho spomínať.
  5. Cestovanie s deťmi je zábava. Teda, ak ich správne motivujete. Ak deti omrzia rozprávky či bežné hry, majte pripravenú „dovolenkovú misiu“, ktorú budú musieť splniť a na jej konci ich bude čakať zaslúžená odmena.
  6. Uvoľnite stres. Pitný režim, ľahká strava, slnečné žiarenie a pohyb. To všetko prispieva k odbúraniu stresu. Ak k tomu pridáte aj dopĺňanie magnézia, minerálu, ktorý dokáže uvoľniť nielen stuhnuté telo, ale aj vystresovanú myseľ a dodá energiu, máte o peknú dovolenku postarané.

Zdielaj tento článok: