Ako zvládať stres v práci?

magnezium proti stresu

Každý to poznáme - pracovný stres sa v určitých chvíľach dotýka každého z nás. Každá práca môže mať stresujúce momenty, aj keď to čo robíte máte radi. Krátkodobý tlak na splnenie lehoty alebo na splnenie náročnej povinnosti, telefonát a email, ktorý príde večer s úlohou ktorá má byť vyriešená do rána, zvlášť, keď ste mali v pláne niečo úplne iné. Keď sa však pracovný stres dlhodobý, stáva sa chronickým, škodlivým pre fyzické i emocionálne zdravie. Bohužiaľ je v tejto dobe, takýto dlhodobý stres príliš bežný a ľudia len sucho skonštatujú, že je to čoraz viac zrýchľujúcou sa dobou.

Dá sa vôbec vyhnúť napätiu, ku ktorému dochádza pri práci? Ako podniknúť kroky na zvládnutie stresu súvisiaceho s prácou?

Aké sú zdroje pracovného stresu?

Určité okolnosti majú tendenciu ísť ruka v ruke s pracovným stresom. Stresory na pracovisku, ktoré nás ovplyvňujú môžu byť rôzne:

  • vysoké pracovné zaťaženie
  • nízky plat
  • pracovné prostredie, jeho čistota, hluk
  • vzťahy na pracovisku
  • malé, alebo žiadne príležitosti na kariérny rast
  • pracovné rozhodnutia
  • prehnané výkonnostné očakávania

Keď stres nie je pod kontrolou.

Bohužiaľ, stres súvisiaci s prácou väčšinou nezmizne, keď odchádzate z práce domov. Keď stres pretrváva, môže sa to odrzaiť na vašom zdraví a psychickej pohode. Z krátkodobého hľadiska môže stresové pracovné prostredie prispieť k problémom, akými sú bolesti hlavy, bolesť žalúdka, poruchy spánku a ťažkosti s koncentráciou. Dlhodobý chronický stres môže spôsobiť úzkosť, nespavosť, vysoký krvný tlak a oslabený imunitný systém. Môže tiež prispieť stavom, ako je depresia, obezita a srdcové choroby. Neriešenie problému spôsobuje, že ľudia, ktorí prežívajú nadmerný stres, sa s ním často vyrovnávajú nezdravými spôsobmi, ako je prejedanie, konzumácia nezdravých potravín, fajčenie, alebo užívanie drog a alkoholu.
Urobte kroky na riadenie stresu.

Sledujte čo sú vaše najväčšie stresory. Píšte si poznámky ako denník týždeň alebo dva, aby ste zistili, ktoré situácie vytvárajú najväčší stres a ako na ne reagujete. Monitorujte svoje myšlienky, pocity a spôsoby, akým ste reagovali. Zvýšili ste svoj hlas? Kupujete si stravu z predajného automatu? Máte nutkanie ísť na prechádzku? Vaše poznámky vám pomôžu nájsť kľúč k tomu ako problém riešiť.

Namiesto toho, aby ste sa pokúšali bojovať proti stresu prejedaním sa nezdravým “fastfoodom”. alebo alkoholom, snažte sa robiť zdravé rozhodnutia, hlavne keď cítite nárast napätia. Zvýšte príjem minerálnych látok a vitamínov, ktoré sú nevyhnutné pre telo. Pri strese je vhodným riešením doplniť magnézium (horčík), ktorý sa nie vždy podarí v dostatočnom množstve prijať z bežnej stravy. Dôležité je podporiť príjem horčíka biologickými nosičmi, ktoré zvyšujú jeho účinnosť. Cvičenie, beh, akákoľvek pohybová aktivita je skvelým rozhodnutím. Jóga, spinning, iné skupinové aktivity môžu byť vynikajúcou voľbou. Každá forma telesnej aktivity je prospešná. Urobte si čas aj na koníčky a obľúbené aktivity. Či už čítate obľúbenú knižku, počúvate váš žáner hudby, alebo hráte spoločenské hry s vašou rodinou, vyhradte si čas na veci, ktoré vám prinášajú potešenie.

Dostatočne kvalitný spánok je tiež dôležitý faktor pre efektívne riadenie stresu. Vytvorte si zdravé spánkové návyky, obmedzením príjmu kofeínu pred spánkom a minimalizujte aktivity, ako napríklad počítač a televíziu. Určite si svoje hranice.

Odložte mobilný telefón, pretože v dnešnom digitálnom svete ste pod tlakom 24 hodín denne. Vytýčte si pevné hranice pracovného života, riadte sa pravidlami. Pravidlo, že večer nebudete kontrolovať e-maily z domova a nebudete odpovedať na telefón. Vytváranie jasných hraníc môže znížiť konflikt súkromného a pracovného života a stres, ktorý s ním súvisí.

Aby sme zabránili negatívnym účinkom chronického stresu a vyhorenia, potrebujeme čas na doplnenie a návrat k našej predstresovej úrovni fungovania. Tento proces obnovy si vyžaduje "vypnutie" z práce tým, že sa v práci nenachádzate a ani o nej neuvažujete. Nedovoľte, aby vaše dni dovolenky prepadli! Keď je to možné, vždy vydajte sa na príjemný odpočinok a pripravte svoju myseľ na to najlepšie. Prečítajte si, ako relaxovať. Techniky, ako je meditácia, hlboké dýchacie cvičenia môžu pomôcť rozplynúť stres. Začnite niekoľkými minútami každý deň, aby ste sa sústredili na jednoduchú aktivitu, ako je dýchanie, chôdza alebo užívanie jedla.

Nebojte sa otvorene porozprávať so svojím nadriadeným, veď aj on je len človek. Zdraví zamestnanci sú zvyčajne produktívnejší, takže váš šéf má motiváciu vytvoriť pracovné prostredie, ktoré podporuje pracovné podmienky. Účelom toho nie je zostaviť zoznam sťažností, ale skôr navrhnúť efektívny plán na zvládanie stresových faktorov, ktoré ste identifikovali, aby ste mohli vykonávať prácu čo najlepšie.

Súčasťou plánu ako zlepšiť fungovanie v práci môže byť lepší časový manažment, plniť prioritne zmysluplnejšie úlohy, alebo urobiť zmeny vo vašom fyzickom pracovnom priestore. Prijatie pomoci a rád od dôveryhodných kolegov môžu zlepšiť vašu schopnosť zvládnuť stres. Ak sa naďalej cítite ohromený pracovným stresom, možno si pohovorte so psychológom, ktorý vám môže pomôcť lepšie zvládnuť stres a zmeniť nezdravé správanie.

Zdielaj tento článok: