10 potravín bohatých na magnézium, poznáte ich?

10 potravín bohatých na magnézium, poznáte ich?

Udržiavanie dobre vyváženej stravy je nevyhnutné pre fyzické zdravie a je zásadné pre podporu duševnej pohody. Magnézium je životne dôležité pre celkovú pohodu. Nedostatok magnézia by mohol zvýšiť náchylnosť tela k stresu. Dlhodobý stres by mohol zvýšiť straty magnézia, čo by spôsobilo jeho nedostatok. Správne udržiavanie obsahu magnézia v tele môže byť užitočné počas stresových období. Magnézium sa podieľa na mnohých fyziologických procesoch, vrátane svalovej funkcie, nervového prenosu a hormonálnej regulácie. Prečítajte si a objavte desať chutných a výživných potravín bohatých na magnézium, ktoré môžete začleniť do svojho jedálnička.

Obsah

Úloha magnézia vo vašom celkovom zdraví

Magnézium a zdravie kostí

Horčík je nevyhnutný na udržanie silných a zdravých kostí. Hrá kľúčovú úlohu pri tvorbe kostí syntézou kostných minerálnych kryštálov, vrátane vápnika a fosforu. Adekvátne hladiny horčíka sú spojené so zvýšenou hustotou kostí a zníženým rizikom osteoporózy, čo je stav charakterizovaný oslabenými a krehkými kosťami.

Magnézium a srdce

Magnézium je zásadné pre udržanie zdravého srdca a kardiovaskulárneho systému. Pomáha regulovať krvný tlak tým, že uvoľňuje krvné cievy a zlepšuje prietok krvi. Dostatočný príjem horčíka môže znížiť riziko hypertenzie a kardiovaskulárnych ochorení, vrátane mŕtvice a infarktu.

Magnézium a výroba energie

Magnézium zohráva zásadnú úlohu pri výrobe energie v tele. Je kofaktorom niekoľkých enzymatických reakcií, ktoré metabolizujú sacharidy a tuky. Dostatočná hladina magnézia pomáha efektívne premieňať jedlo na energiu, podporuje celkovú vitalitu a zabraňuje únave.

Magnézium a regulácia cukru v krvi

Magnézium sa podieľa na funkcii inzulínu a metabolizmu glukózy, takže je nevyhnutný na reguláciu hladiny cukru v krvi. Adekvátny príjem magnézia môže prospieť glykémii, lipidovému profilu a krvnému tlaku, najmä u pacientov s diabetom II. typu.

Magnézium a funkcie svalov

Magnézium je nevyhnutné pre správnu funkciu svalov, vrátane svalovej kontrakcie a relaxácie. Pomáha predchádzať svalovým kŕčom a kŕčom, takže je cenný pre športovcov a jednotlivcov zaoberajúcich sa fyzickými aktivitami. Správna hladina magnézia môže zlepšiť svalovú výkonnosť a regeneráciu.

Začlenenie potravín bohatých na magnézium do vašej každodennej stravy je jednoduchšie, než si myslíte!

Vyvážená strava, ktorá obsahuje tieto potraviny bohaté na horčík a ďalšie základné živiny, je nevyhnutná na podporu vášho zdravia a efektívne zvládanie stresu.

Objavte nižšie 10 najdostupnejších potravín, ktoré sú vynikajúcimi zdrojmi magnézia, ktoré môžete ľahko integrovať do rôznych jedál a desiat.

1. Tmavá listová zelenina

Tmavá listová zelenina, ako je špenát, kel a mangold je bohatá na horčík a je plná vitamínov, minerálov a antioxidantov, vďaka čomu je výživným doplnkom každej stravy. Pamätajte: varenie zeleniny spôsobuje podstatne nižší obsah horčíka.

Listová zelenina a magnézium.

2. Orechy a semená

Orechy a semená sú chutné a poskytujú dobré množstvo magnézia. Mandle, kešu oriešky, tekvicové semienka a slnečnicové semienka sú obzvlášť bohaté na tento základný minerál. Tieto všestranné desiaty si môžete vychutnať samostatne, posypať ich šaláty alebo pridať do smoothies.

3. Strukoviny

Fazuľa, šošovica, cícer a hrach sú vynikajúcimi zdrojmi magnézia a poskytujú významné bielkoviny a vlákninu. Zahrnutie strukovín do vašej stravy môže zlepšiť príjem magnézia a podporiť celkové zdravie.

4. Celé zrná

Celé zrná, ako je quinoa, hnedá ryža, ovos a jačmeň, sú bohaté na vlákninu a poskytujú dobré množstvo magnézia. Tieto zrná možno použiť v rôznych receptoch, vrátane šalátov, príloh a raňajkových misiek, aby sa zvýšil príjem magnézia.

Absorpcia rastlinného magnézia je negatívne ovplyvnená prítomnosťou nefermentovateľných vlákien, ako je lignín a celulóza. Navyše obsah oxalátov a fytátov v rastlinách môže znižovať jeho biologickú dostupnosť. Proces klíčenia a namáčania semien, strukovín a zŕn, rovnako ako použitie kváskových metód pri pečení, stimuluje aktiváciu endogénnych enzýmov fytázy, čo vedie k zníženiu hladiny fytátov. To zlepšuje biologickú dostupnosť rastlinného magnézia.

5. Avokádo

Avokádo je nielen krémové a lahodné ovocie, ale aj vynikajúci zdroj magnézia. Avokádo navyše poskytuje pre srdce zdravé mononenasýtené tuky a rôzne vitamíny a minerály, vďaka čomu je výživným doplnkom jedál a desiat.

6. Banány

Banány sú pohodlnou a prenosnou desiatou a zdrojom magnézia. Okrem toho poskytujú draslík, vitamín C a vlákninu, čo z nich robí výživnú voľbu pre podporu celkového zdravia.

7. Mastné ryby

Mastné ryby, ako je losos, makrela a halibut, sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny prospešné pre srdce a poskytujú dobré množstvo magnézia. Zahrnutie tučných ryb do jedálnička môže zlepšiť celkové zdravie srdca a podporiť príjem magnézia.

8. Horká čokoláda

Horká čokoláda s vysokým obsahom kakaa (70% a viac) je lahodným spôsobom, ako pridať magnézium do vašej stravy. Okrem magnézia obsahuje horká čokoláda antioxidanty zvané flavonoidy, ktoré majú potenciálne zdravotné prínosy.

Horká čokoláda bohatá na magnéyium

9. Jogurt

Jogurt je lahodný a všestranný mliečny výrobok, ktorý poskytuje magnézium a probiotiká, ktoré sú prospešné pre zdravie čriev. Vyberte si obyčajný jogurt bez pridaných cukrov pre najvýraznejšie zdravotné prínosy.

10. Tofu

Tofu, rastlinný proteín, je všestranným doplnkom jedál poskytujúci magnézium a základné živiny. Je to skvelá voľba pre jedincov, ktorí držia vegetariánsku alebo vegánsku stravu.

Začlenenie potravín bohatých na horčík do vašej stravy môže zlepšiť celkovú pohodu a podporiť vyváženejší a zdravší život. Pitná voda je tiež dôležitou súčasťou našej stravy a môže vám poskytnúť ďalší spôsob, ako zvýšiť príjem horčíka. Prítomnosť magnézia v kohútikovej a balenej vode môže hrať podstatnú úlohu v príjme magnézia jednotlivcom.
Voda, ktorá je prirodzene bohatá na magnézium, má potenciál dodať až 30 % odporúčanej dennej dávky. Naopak v oblastiach s mäkkou vodou môže byť obsah magnézia prakticky zanedbateľný.

Podľa európskych predpisov o balenej pitnej vode môžu etikety uvádzať, že výrobok je bohatý na horčík, ak obsahuje viac ako 50 mg/l tohto minerálu.

Ďalej bolo dokázané, že každodenná konzumácia prírodnej minerálnej vody s vysokým obsahom síranu horečnatého nielen zvyšuje príjem horčíka, ale tiež zlepšuje kvalitu života jednotlivca súvisiace so zdravím.

Referencie:

  • Rude, R. K., Singer, F. R., & Gruber, H. E. (2009). Skeletal and hormonal effects of magnesium deficiency. Journal of the American College of Nutrition, 28(2), 131–141.
  • Del Gobbo, L. C., Imamura, F., Wu, J. H., de Oliveira Otto, M. C., Chiuve, S. E., & Mozaffarian, D. (2013). Circulating and dietary magnesium and risk of cardiovascular disease: a systematic review and meta-analysis of prospective studies. The American journal of clinical nutrition, 98(1), 160–173. 
  • de Baaij, J. H., Hoenderop, J. G., & Bindels, R. J. (2015). Magnesium in man: implications for health and disease. Physiological reviews, 95(1), 1–46. 
  • Solati, M., Ouspid, E., Hosseini, S., Soltani, N., Keshavarz, M., & Dehghani, M. (2014). Oral magnesium supplementation in type II diabetic patients. Medical Journal of the Islamic Republic of Iran, 28, 67 - 67.
  • Barbagallo, M., & Dominguez, L. J. (2015). Magnesium and type 2 diabetes. World journal of diabetes, 6(10), 1152–1157.
  • Institute of Medicine (US) Standing Committee on the Scientific Evaluation of Dietary Reference Intakes. (1997). Dietary Reference Intakes for Calcium, Phosphorus, Magnesium, Vitamin D, and Fluoride. National Academies Press (US).
  • Volpe S. L. (2013). Magnesium in disease prevention and overall health. Advances in nutrition (Bethesda, Md.), 4(3), 378S–83S. US Department of Agriculture, Agricultural Research Service. FoodData Central
  • O'Neil, C. E., Nicklas, T. A., Zanovec, M., Cho, S. S., & Kleinman, R. (2011). Consumption of whole grains is associated with improved diet quality and nutrient intake in children and adolescents: the National Health and Nutrition Examination Survey 1999-2004. Public health nutrition, 14(2), 347–355. 
  • Fiorentini, D., Cappadone, C., Farruggia, G., & Prata, C. (2021). Magnesium: Biochemistry, Nutrition, Detection, and Social Impact of Diseases Linked to Its Deficiency. Nutrients, 13(4), 1136.
  • Cazzola, R., Della Porta, M., Manoni, M., Iotti, S., Pinotti, L., & Maier, J. A. (2020). Going to the roots of reduced magnesium dietary intake: A tradeoff between climate changes and sources. Heliyon, 6(11), e05390.
  • Fiorentini, D., Cappadone, C., Farruggia, G., & Prata, C. (2021). Magnesium: Biochemistry, Nutrition, Detection, and Social Impact of Diseases Linked to Its Deficiency. Nutrients, 13(4), 1136.
  • Bothe, G., Coh, A., & Auinger, A. (2017). Efficacy and safety of a natural mineral water rich in magnesium and sulfate for bowel function: A double-blind, randomized, placebo-controlled study. European Journal of Nutrition, 56(2), 491-499.

Zdielaj tento článok: