Ochorenia súvisiace so stresom

Choroby zo stresu. Ochorenia zo stresu. Kožné choroby. Zvýšený cholesterol. Vysoky tlak. Choroby srdca zo stresu.

Obsah:

Silný stresový zážitok alebo dlhodobo pretrvávajúca stresová situácia môže byť spúšťačom niektorých vážnych ochorení:

Kardiovaskulárne ochorenia

Počas stresu produkuje naše telo adrenalín, ktorý spôsobí, že nám začne rýchlejšie biť srdce, cievy sa zúžia a zvýši sa krvný tlak. Kým v minulosti odbúral človek adrenalín fyzickou aktivitou, napríklad v boji, dnes sa nám v tele práve pre nedostatok pohybu ukladá. Spolu s fajčením a nezdravou stravou si tak môžeme ľahko dopomôcť k vysokému krvnému tlaku, bolesti na hrudníku alebo nepravidelnému srdcovému rytmu. Vysoký krvný tlak ide ruka v ruke s vápenatením ciev (artériosklerózou), ktoré sú stále ťažšie priechodné, až sa nakoniec upchajú a dôjde k angíne pektoris, mŕtvici a zlyhaniu srdca.

Tip na článok: Magnézium vášmu srdcu prospeje

Zníženie obranyschopnosti

V stresovej situácii mobilizuje telo svoje sily a všetky potrebné látky presúva do mozgu, srdca a svalov. Zároveň dochádza k priamemu potlačeniu činnosti bielych krviniek, ktoré sú základom nášho imunitného systému. Keď je človek pod dlhodobým a nadmerným stresom, k zníženiu činnosti bielych krviniek dochádza opakovane a telo sa nedokáže brániť útokom rôznych vírusov či baktérií. Oslabenie obranyschopnosti sa môže prejaviť ako opakovaný herpes, či virózy a môže viesť aj k vzniku závažnejších ochorení alebo k ich zhoršeniu.

Astma

Každý astmatik vie, že na astmatický záchvat je potrebné prísť do kontaktu s alergénom, či už sú to pele, zvieratá, potraviny alebo iné. Zvýšiť výskyt týchto záchvatov však môže aj chronický stres, ktorý znižuje činnosť nadobličiek a tvorbu protizápalových a protialergických nadobličkových hormónov.

Cukrovka

Telo v strese produkuje hormóny, vďaka ktorým dochádza k zvýšeniu hladiny cukru v krvi a tiež zníženiu citlivosti na inzulín. Tento stav môže byť pre diabetikov nebezpečný, no ani u zdravých ľudí nemusí byť celkom bezvýznamný. Aj keď vysoká hladina cukru nemusí zdravého človeka ohroziť, v kombinácii napríklad s obezitou predstavuje zvýšené riziko vzniku cukrovky.

Žalúdočné vredy

Chronický stres môže viesť až k nadmernej produkcii tráviacich štiav, ktoré za normálnych okolností rozkladajú potravu v žalúdku. Keďže ich však v dôsledku stresu telo tvorí viac ako je potrebné, okrem potravy rozkladajú aj ochranný hlien na stenách žalúdka a poškodzujú ich, čím vznikajú vredy.

Poruchy trávenia

Dlhodobým pôsobením stresu na naše telo môže dôjsť až k rozhodeniu celého tráviaceho traktu. Najčastejšie sa tak musíme popasovať so zápchou, hnačkou alebo syndrómom podráždených čriev.

Kožné problémy

Stresom dochádza k hormonálnej nerovnováhe a zvýšenej toxicite v tele. Viditeľne sa to odrazí na našej pokožke v podobe škvŕn, ekzémov, psoriázy, nadmernej bledosti a rôznych kožných ochorení.

Bolesti hlavy a migrény

Ide o veľmi častý problém, ktorý môže byť spôsobený ako stresom, tak i únavou, zmenou počasia, hladovaním, nedostatočným vetraním, menštruáciou a množstvom iných vplyvov. Za bolesťami hlavy stojí často zápal, zúženie krvných ciev v hlave, či svalové kŕče v hlave a šiji.

Predmenštruačný syndróm

Predmenštruačný syndróm PMS je súbor cyklicky sa opakujúcich telesných a psychických ťažkostí vyskytujúcich sa v druhej, teda luteálnej fáze u žien s menštruačným cyklom. Mnohé ženy pociťujú problémy z nadmerného zadržiavania vody v tele a nárastu hmotnosti, bolesti prsníkov a nadúvania. Všetky tieto ťažkosti má na svedomí hormón vylučovaný v nadobličkách. U žien, ktoré sú v strese, sa môže tento stav ešte zhoršiť, keďže počas stresu dochádza k ďalšiemu uvoľňovaniu tohto hormónu.

Depresia

Počas stresovej situácie dochádza v nadobličkách k uvoľňovaniu viacerých hormónov. Príliš vysoká hladina kortizolu, známeho tiež ako hormón stresu, a naopak nízka hladina noradrenalínu má za následok, že mozog nedokáže ukončiť stresovú reakciu. Telo sa nadmerne vyčerpáva a človek sa dostáva do depresie.

Infografiky

Zdielaj tento článok: