Hlukom k stresu!

Hlukom k stresu. Hluk na pracovisku, koncerte, rušnej ulici. Hluk v tehotenstve. Ako zvládnuť stres.

Hluk sa čoraz častejšie stáva stresujúcim faktorom v mnohých situáciách. Aj keď má zvuk veľmi významný vplyv na našu psychickú pohodu, po prekročení určitej hranice, ktorá je u každého iná, nastáva presne opačný efekt. Zvuk, teda v tomto prípade hluk, nás obťažuje, ruší a dostáva nás do nepohody. Spočiatku je človek mrzutý a podráždený, čo postupne prerastie do neschopnosti koncentrovať sa, zlosti až stresu. Najmä citlivejší ľudia sa kvôli hluku dokážu prepracovať až k hnevu, napätiu, nervozite, menejcennosti a úzkosti. Hluk netreba podceňovať, jeho dlhodobé pôsobenie môže viesť až k chronickej únave, syndrómu vyhorenia, ako aj k psychickým a zdravotným problémom. Ak na sebe pozorujete známky stresu a nenachádzate sa v nejakej pre vás náročnejšej situácii, pouvažujte. Nestojí za vašou nervozitou prílišný hluk na pracovisku či doma? Stačia len 3 hodiny nadmerného hluku, aby vaše telo začalo vyplavovať viac adrenalínu a kortizolu a spustilo tak stresovú reakciu.

Kde by ste sa mali mať na pozore?

  • Dopravný hluk – ľudia z väčších miest bývajú pomerne často podráždení práve z dopravného hluku, aj keď si to väčšinou neuvedomujú. Nebývate vyčerpaní po ceste MHD v rannej či poobednej špičke? Ak áno, nemusí byť za tým nedostatok spánku alebo náročný deň v práci. Skúste počas cestovania počúvať nejakú príjemnú hudbu, možno tak nebudete každý deň zbytočne podráždení.

  • Hluk na pracovisku – ako problematické sa ukazujú tzv. open spacy (otvorené priestory s veľkým počtom zamestnancov), i keď aj kancelária s menším počtom zamestnancov môže pôsobiť rušivo. Čítali ste už niekedy desaťkrát tú istú vetu a vôbec ste netušili, o čom je, lebo kolega vedľa vás príliš hlasno telefonoval? Alebo je vaše pracovné prostredie samo o sebe príliš hlučné aj bez toho, aby za to mohli vaši kolegovia, napríklad pracujete v tlačiarňach, obchode a podobne? Ak vám to práca dovolí, pokúste sa eliminovať nepríjemný hluk počúvaním hudby, krátkymi ale častejšími prestávkami, nosením štupľov do uší, ... Vaše zdravie to určite ocení.

  • Bývanie na rušnej ulici – možno si poviete, že za ten čas, čo bývate pri rušnej križovatke, ste si už zvykli na hrkotanie električiek v 5-minútových intervaloch. Omyl! Vaše telo sa naučilo nereagovať na tieto zvuky, no podvedome ich stále vníma. Nadmerný a ešte k tomu dlhodobý hluk nepriaznivo vplýva na vaše zdravie, preto by ste mu mali dať zbohom. Zaobstarajte si okná s dobrou zvukovou izoláciou.

  • Koncerty, diskotéky a slúchadlá – najmä mladí obľubujú hlasné počúvanie hudby. Mimo toho, že ich štýl nemusí vyhovovať všetkým cestujúcim v MHD, mali by sa zamyslieť nad decibelmi, ktorým vystavujú svoj sluch. Ak si budú pravidelne púšťať 85 decibelov, budú v 30. rokoch počuť rovnako zle ako ich 80-roční starí rodičia.

  • Deti – patria asi medzi tie najhlučnejšie zo všetkých vekových kategórií. Svoje o tom vedia učitelia, vychovávatelia, pediatri, pracovníci v detských herniach, či mamičky na materskej dovolenke. Odložiť deti nabok a ísť sa na chvíľu vyvetrať nemusí byť vždy možné, preto sa snažte využiť každú voľnú chvíľku na oddych v tichu.

Zdielaj tento článok: